Spausdinti
Siūlyti publikaciją
Siūlyti publikaciją

Prašom rašyti lietuviškomis raidėmis. Komisija turi teisę neskelbti nepagarbaus turinio ar su kalbos klausimais nesusijusių publikacijų.

 • 2017-01-23
  Cukraus fabrikui grąžinamas istorinis pavadinimas
  Marijampolės cukraus fabrikas susigrąžino istorinį „Lietuvos cukraus“ vardą.
 • 2017-01-22
  Michailo Šiškino logas
  Šiškinui žodis, kalba – ne gatava matrica, o tai, kas gimsta kūrybos procese. Žavi vertėjos skonis ir visumos pojūtis: ji kaskart kuria ne atskirą žodį, o ištisą muzikinį periodą su tik jam būdingu ritmu, asonansais, aliteracijomis: Мироколица синеснежна, скуласта – „Žemėpašalis melsvasniegis, prakauliaskruostis“ (p. 345); Небо – голь, погост – щемь – „Dangus – pliknuogis, kapinės – širdmauda…“
 • 2017-01-21
  R. Koženiauskienė. APIE INTELEKTUALIĄ IR DVASINGĄ IŠKALBĄ, KALBOS TURINĮ IR FORMĄ
  Sveikinu jus, į šią VU filologų aulą susirinkusius mokytojus lituanistus paklausyti retorikos paskaitos. Pirmiausia pasidalysiu savo impresijomis apie gana margą, dažnai prieštaringą, retorikos sampratą, o antroje paskaitos dalyje aptarsiu vieną pavyzdį, turėdama tikslą, kad tokia retorika nors mažyte dalimi per jus pasiektų mokinius. Gal kiek paradoksaliai nuskambės, bet prisipažinsiu: kuo toliau ir daugiau skaitau ir girdžiu apie retoriką, tuo labiau glumstu nerasdama atsakymo, kas ji yra. Matau klaidžiojimą tarsi be kompaso, itin dažnai poliarišką situaciją – arba pačios disciplinos ir paties termino išsiliejimą iki begalybės, arba visišką jo susiaurėjimą iki banalybės.
 • 2017-01-19
  Kas sako, kad lietuvių kalba yra „virtuvinė“?

  Profesorė Meilutė Ramonienė, Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedros vedėja, ragina mus lengvai pasiduoti svetimžodžių antplūdžiui į lietuvių kalbą („Tėviškės Žiburiai“, 2016 11 15).

 • 2017-01-19
  Mokslininkas paaiškino, kodėl sunku išmokti lietuvių kalbą

  Kiekvienam kalbančiajam lietuvių kalba tikriausiai tekę girdėti, kad ši kalba yra viena seniausių pasaulyje. Su tuo sutinka ir žymus šalies baltistas prof. habil. dr. Olegas Poliakovas ir paaiškina, kodėl užsieniečiams taip sunku išmokti lietuvių kalbą.

 • 2017-01-19
  Kaltinimas, kad žmonės tampa vis mažiau raštingi, – nepagrįstas
  Daug kas teigia, kad kalba prastėja, žmonės yra mažiau raštingi, negeba sklandžiai reikšti minčių, bet iš tikrųjų gerai, kad kalba keičiasi pagal tai, kaip keičiasi aplinka, LRT KLASIKAI sako Kauno technologijų universiteto Šiuolaikinių kalbų ir tarpkultūrinės komunikacijos katedros profesorė Vilmantė Liubinienė. „Žmonės, kurie laužo taisykles, visų pirma turi jas žinoti – tam, kad sukurtum naują darinį, santrauką ar kitaip išreikštum savo mintis, turi žinoti, kaip taisyklingai tuos dalykus išreikšti. Taigi [...] vyksta žaidimas su kalba, kuris yra sveikintinas, nes kalba vystosi ir atsiranda naujų kalbos formų (pvz., internetinė kalba)“, – pabrėžia mokslininkė.
 • 2017-01-19
  Ko laukti iš Lietuvių kalbos kultūros metų?
  LRT radijo laidoje „Ryto allegro“ (2017-01-13) kalbasi D. Vaišnienė, J. Zabarskaitė, B. Stundžia ir R. Miliūnaitė (nuo įrašo 55 min. iki 1:40).
 • 2017-01-19
  Tapo aišku, kodėl taip sunku išmokti lietuvių kalbą
  Kiekvienam kalbančiajam lietuvių kalba tikriausiai tekę girdėti, kad ši kalba yra viena seniausių pasaulyje. Su tuo sutinka ir žymus šalies baltistas prof. habil. dr. Olegas Poliakovas ir paaiškina, kodėl užsieniečiams taip sunku išmokti lietuvių kalbą.
 • 2017-01-19
  Redakcijos paštas. Ar Lietuvoje dar svarbi kalbos kultūra?
  Rimantas Gučas „Lietuvos žinių“ sausio 6 d. straipsniu „Tai tokie šiandiendienai reikalai“ polemine gaida pradėjo Seimo paskelbtus Lietuvių kalbos kultūros metus. Autorius piktinasi atsainiu požiūriu į viešosios kalbos taisyklingumą ir kaip vieną iš argumentų pateikia faktą, kad nutrauktas „Kalbos kultūros“ sąsiuvinių leidimas: „Nuo 1961 metų reguliariai buvo leidžiama „Kalbos kultūra“, per 53 metus pasirodė 86 sąsiuviniai. 2014 metais jų leidimas nutrauktas, kažkokiai zombių komisijai nusprendus, kad šiandiendienai lietuvių kalbos taisyklingumo ir valyvumo klausimai nebeaktualūs. Nors visi matome, kad yra priešingai – jie tampa vis aktualesni.“
 • 2017-01-17
  Panevėžyje nebeliks sovietų garbintojo gatvės
  Aukštaitijos sostinė vieną po kito atsikrato gatvių pavadinimų, atspindėjusių sovietinę santvarką. Prieš kelis mėnesius neliko Kolūkiečių gatvės, netrukus turėtų būtų pakeista ir ditirambus pasaulinei revoliucijai kūrusio poeto Vytauto Montvilos vardu pavadinta gatvė.